JAAP - JICA ALUMNI ASSOCIATION IN POLAND

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home

Włodzimierz Kwieciński odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą

Email Drukuj PDF

Włodzimierz Kwieciński, Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, został odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą.

Sensei Włodzimierz Kwieciński posiada 7 Dan w karate tradycyjnym. Jest pionierem i propagatorem karate tradycyjnego w Polsce. Jest także Wiceprezesem Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Karate Tradycyjnego, trenerem selekcjonerem polskiej reprezentacji w karate tradycyjnym, sędzią klasy międzynarodowej. Z jego inicjatywy i dzięki nieutrudzonym staraniom powstało w Polsce Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś.

Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w dniu 14 czerwca 2012 r. w Rezydencji Jego Ekscelencji Makoto Yamanaka Ambasadora Japonii w Polsce.

Ceremonia wręczenia przez Jego Ekscelencję Makoto Yamanaka Ambasadora Japonii w Polsce Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą Panu Włodzimierzowi Kwiecińskiemu - foto: Wacława Wojtala.

W uroczystości wręczenia orderu uczestniczyli Rodzice, Małżonka oraz najbliższa Rodzina Odznaczonego, a także licznie przybyli przyjaciele, przedstawiciele władz polskich, na czele z Joanną Muchą, Ministrem Sportu i Turystyki RP, przedstawiciele przedsiębiorstw i związków sportowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Stowarzyszenia JAAP. Gratulując prezesowi Kwiecińskiemu odznaczenia, Ambasador Yamanaka podkreślił jego osiągnięcia na rzecz popularyzacji japońskiej kultury i japońskich sztuk walki oraz opowiedział o programie "Most Solidarności", w ramach którego grupa dzieci z terenów dotkniętych ubiegłorocznym trzęsieniem ziemi i tsunami spędziła wakacje w Polsce. Minister Mucha przedstawiła zasługi prezesa Kwiecińskiego w szkoleniu światowej klasy zawodników karate i organizacji zawodów międzynarodowych. Prezes Kwieciński, dziękując za przyznane mu odznaczenie, opowiedział o swoich związkach z Japonią i sztukami walki, pomocy ofiarom wielkiego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii oraz wyraził wdzięczność dla wspierających go osób. Stwierdził między innymi: „To odznaczenie stanowi dla mnie wejście na inny poziom oddziaływania. Idea karate tradycyjnego związana jest z rozwojem człowieka. Wartością jest także praca nad stworzeniem warunków dla tej dyscypliny. Ta wartość została dostrzeżona. To dla mnie duże zobowiązanie i zachęta do dalszego rozwoju”.

Kawaler Order Wschodzącego Słońca Włodzimierz Kwieciński wraz z Małżonką Jadwigą – foto: Wacława Wojtala.

Na zdjęciu: Włodzimierz Kwieciński (C), żona Włodzimierza Kwiecińskiego Jadwiga Kwiecińska (2P) , Ambasador Japonii Makoto Yamanaka (L), Żona Ambasadora Japonii Yuriko Yamanaka (2L), rodzice Włodzimierza Kwiecińskiego Teresa (dół P) i Franciszek (dół L) oraz Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha (P) – foto: Wacława Wojtala.

Po uroczystości wręczenia orderu, w ogrodach Rezydencji Ambasadora odbył się pokaz karate. Był to niezwykle widowiskowy i zapierający dech w piersiach pokaz z udziałem reprezentantów kadry narodowej Karate Tradycyjnego, mistrzów Polski i Europy w tej dyscyplinie sportu. Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, Kawaler Orderu Wschodzącego Słońca, Włodzimierz Kwieciński wyjawił mistyczną tajemnicę karate, która wyraża się w umiejętności użycia całej swojej siły w odpowiednim momencie. Wymaga to niezwykłej koncentracji i wyczucia czasu.

Na zdjęciach: pokaz wschodnich sztuk walki z udziałem reprezentantów kadry narodowej Karate Tradycyjnego - pokaz uświetnił ceremonię wręczenia Włodzimierzowi Kwiecińskiemu Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą – foto: Wacława Wojtala.

Kawaler Order Wschodzącego Słońca Włodzimierz Kwieciński wraz z Jego Ekscelencją Makoto Yamanaka Ambasadorem Japonii w Polsce w ogrodach Rezydencji Ambasadora – foto: Wacława Wojtala.

Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą.

Order Wschodzącego Słońca (Kyokujitsusho) jest najstarszym japońskim wyróżnieniem; drugim co do ważności, zaraz po Orderze Chryzantemy. Został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito. Początkowo nadawany za zasługi wojskowe, po II wojnie światowej stał się odznaczeniem cywilnym. Jest przyznawany obywatelom Japonii oraz cudzoziemcom. Wśród Polaków wyróżnionych orderem są m.in. Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, a w ostatnich latach także Andrzej Wajda; Henryk Lipszyc, były ambasador RP w Japonii; Krystyna Okazaki z Zakładu Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego; Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Jerzy Nowacki Rektor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Stowarzyszenie JAAP składa Panu Włodzimierzowi Kwiecińskiemu serdeczne gratulacje z okazji otrzymania Orderu Wschodzącego Słońca, Złote Promienie z Rozetą, jednego z najwyższych odznaczeń japońskich, w uznaniu za ogromne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju karate tradycyjnego w Polsce oraz szeroko rozumianej współpracy polsko-japońskiej, w tym między innymi za stworzenie tzw. „małej Japonii” w Polsce - malowniczego ośrodka "Dojo - Stara Wieś" propagującego kulturę japońską w naszym kraju.

Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki Dojo – Stara Wieś http://www.karate.pl/inwestycja_dojo_stara_wies.php

Dr Wacława Wojtala

Poprawiony: poniedziałek, 25 czerwca 2012 08:48